כתבו על משפחה בטרנס בתקשורת

הזוכה בדוק אביב: משפחה בטרנס

ישראל היום

הסרט התיעודי "משפחה בטרנס" של אופיר טריינין הוא הזוכה הגדול בפסטיבל דוקאביב ה-20 לקולנוע דוקומנטרי, שננעל הערב

הסרט, שקטף את פרס הווארד גילמן לסרט הטוב ביותר בתחרות הישראלית (שמקנה לזוכה סכום של 70,000 שקלים), מביא את סיפורה של משפחה מנהריה – זוג וארבעה ילדים – מהרגע שבו אבי המשפחה עמית צוק יוצא מהארון במפתיע ומחליט לממש את תשוקתו הכמוסה להפוך לאישה. 

משפחה בטרנס הוא הזוכה הגדול בפסטיבל דוק אביב

הארץ

משפחה בטרנס, סרטו של אופיר טריינין, זכה הערב (רביעי) בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות הישראלית של דוק אביב 2018 הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי בתל אביב

סרטו של טריינין עוקב אחרי משפחה מנהריה שמתמודדת עם החלטתו של אבי המשפחה עמית צוק לצאת מהארון ולהפוך לאשה. לאחר התלבטויות, האב ובת זוגו מחליטים להישאר יחד למרות התהפוכות ולשמור על המסגרת המשפחתית, אבל דווקא אז יוצאת בת הזוג למסע גילוי עצמי משלה. שווי הפרס 70 אלף שקלים. הסרט "משרטט בעדינות סיפור של זהויות שפוגשות מחדש זו את זו ואת עצמן, ומשתנות לנגד עינינו", כתבו השופטים בנימוקיהם, ושיבחו את הבמאי "על האינטימיות והדינמיקה שיצר עם גיבורותיו, ועל הדרך הבלתי אמצעית שבה הוא בוחר להשמיע את קולן. זהו סרט שמגיע בעיתוי נכון ומזכיר לנו את יכולתו של הקולנוע התיעודי לרענן את הדרך שבה אנו חווים את העולם ואת כוחו להציב סימני שאלה אל מול תפישות עולם מעוותות".

דוק אביב 2018: סיכום התחרות הישראלית

סריטה

סרטו של אופיר טריינין זכה בפרס הגדול של הפסטיבל השנה גם מפני שהוא מתאר בצורה אינטימית ונוגה סיפור אנושי שקשה להישאר אדישים בפניו: עמית צוק, גבר נשוי ואב לילדים אשר מחליט בגיל מבוגר להפוך למה שתמיד הרגיש שהוא בפנים – אישה. הוא מייצר סיפור על אהבה בזוגיות אשר מתעלה מעבר לדעות הקדומות בסביבה בה חיה המשפחה (נהריה) ועמידה בלחצים ובהליך רפואי לא פשוט על מנת לייצר משפחה חדשה וגם חתונה שנייה, כנה יותר מצילומי הארכיון הנראים בתחילת הסרט, חתונה בה כל אחת מבנות הזוג נוכחת כאישה כפי שהיא באמת.

טריינין מביים ביעילות, תוך שהוא מתאר גם רגעים של בדידות במערכת היחסים, המחיר שמשלמים ילדיהם של בני הזוג ועימותים עם החלקים השמרניים במשפחה. אלא שהדבר המרתק ביותר הוא שאחרי שהסרט מגיע לרגע השיא שלו, היצירה האמתית מחילה. או במילים אחרות: המציאות הופכת את הסרט למשהו שונה לחלוטין והבמאי מוסיף ומוביל את סרטו לנתיב אחר, כואב יותר ואולי גם אמיתי יותר – מסיפור על אהבה וזהות מינית, המעבר בו מצויה המשפחה הופך להיות מעבר לחיים בסוג שונה לגמרי של דינמיקה משפחתית, לאו דווקא כתוצאה מחשיפת הזהות המגדרית.

לפתע, הילדים עוברים לתפקד בדרך בצורה אחרת. לא רק ככאלו אשר מקבלים את הבחירה הלא שגרתית של האמהות שלהם, אלא כמתווכים בסיפור אשר חלק מרכזי ממנו מוסתר להם. מסרט אשר מתבסס בעיקר על מה שנראה מול המצלמה, ״משפחה בטרנס״ הופך להיות כזה אשר הדברים המרתקים בו הם אלו אשר הקהל נדרש להשלים בכוחות עצמו. הסיפור עדיין מעורר השראה ומסתיים במקום אופטימי, אבל הוא מראה עד כמה היחס של החברה הישראלית לשונה ולחריג יכול להיות לפרקים חסר רגישות ומחריד.

הסרט הטוב ביותר בפסטיבל דוק אביב: משפחה בטרנס

מאקו

הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי דוקאביב, שמתקיים זו השנה ה-20, הגיע אמש לשיאו עם הכרזת הסרטים הזוכים בתחרות הישראלית והבינלאומית, בטקס שנערך ב"מיינדספייס תל אביב". פרס הווארד גילמן לסרט הישראלי הטוב ביותר, שזיכה את זוכיו בסכום של 70,000 שקלים, הוענק לסרט "משפחה בטרנס" של אופיר טריינין, אשר מתעד מקרוב משפחה מנהריה (זוג וארבעה ילדים), מהרגע שבו אבי המשפחה (עמית צוק) יוצא מהארון במפתיע ומחליט לממש את תשוקתו הכמוסה להפוך לאישה.

משפחה בטרנס מקבל ציון 4.5 מתוך 5 בביקורות הסרטים

הארץ

עוצמתה של הסיטואציה בסרטו של טריינין נובעת משתי נקודות עיקריות — העובדה שמדובר בסרט שמתרחש בפריפריה הישראלית ולא בהיפסטריה התל אביבית שבה כבר ראו הכל ושמעו הכל, ובעיקר בזכות המשפחה שבה מדובר, שניחנה בגדלות נפש, נדיבות ואינטליגציה רגשית מעוררות השראה. זה כמעט ברור שהמשפחה הזאת יכלה לצאת מצידו השני של תהליך כה דרמטי בחתיכה אחת (גם אם האמהות נפרדו בסופו של דבר, אבל נראה שגם זה נעשה ברוח חיובית), מכיוון שמשהו בבסיס היחסים היה פתוח, בריא ומכיל. מרגש במיוחד הוא הקשר בין עמית וגלית לבין ארבעת ילדיהם, שמתמודדים באומץ ואהבה עם השינויים וגם יודעים לדבר על זה בסרט בחדות ובבהירות

כבמאי "משפחה בטרנס", לאופיר טריינין נותרה המשימה הלא טריוויאלית בכלל, של לא לקלקל את הסיפור היפיפה הזה, והוא עושה זאת בהצלחה רבה. הסרט נעשה בצניעות ובאיפוק, עם בחירה נכונה מאוד של סיטואציות וקטעי ראיונות וקורטוב של הומור במקומות הנכונים, ואינו נופל למחוזות צהובים או קיטשיים, כפי שעלול היה לקרות אם היה נעשה בידיים פחות צנועות ורגישות

כשאבא הפך לאמא

ידיעות אחרונות

כשעמית צוק (44) הודיע לאשתו ואם ארבעת ילדיו שהוא מתכוון להפוך לאישה, הוא הופתע לגלות שהיא מתכוונת לתמוך בו • עכשיו הן מספרות ל"ידיעות אחרונות" על ההליך המורכב ועל ההחלטה להישאר יחד

מומלצי דוק אביב - משפחה בטרנס

ידיעות אחרונות

באופן טבעי, הייצוג הלהט"בי בקולנוע ובטלוויזיה מתמקד פעמים רבות בקהילות בערים הגדולות ופחות במה שהולך בשוליים ובפריפריה. "משפחה בטרנס" המצוין של אופיר טריינין, מציג דיוקן יוצא דופן של משפחה מנהריה שעוברת טלטלה כאשר אב המשפחה עמית צוק מחליט באמצע החיים לעבור ניתוח לשינוי מין.

הסרט משפחה בטרנס בין מומלצי דוק אביב 2018

LIFE

​כל שנה זה נהיה יותר קשה. להכין את רשימת הסרטים המומלצים לפסטיבל דוק אביב שחוגג השנה יומולדת עגול 20 שנה! ויפתח אוטוטו ב-17 למאי. מה שראיתי – ממש אהבתי. ומה שעוד לא ראיתי – אני רוצה לראות הכל. הכל

ממשה כחלון ועד "טרנספרנט" בנהריה

YNET

פסטיבל דוקאביב ה-20 במספרו ייפתח בסוף חודש מאי (בין ה-17 עד ה-26) בסינמטק תל אביב, ולאורך שבוע וחצי יוצגו בו כ-120 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם.

"משפחה בטרנס" של אופיר טריינין עוסק במשפחה מנהריה שמתמודדת עם הפיכתו של האב לטרנסג'נדרית.

Please reload

הקרנת סרט ושיח עם היוצרים והגיבורים

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו להקרנה של הסרט משפחה בטרנס, הזוכה הגדול בפסטיבל הסרטים דוק אביב 2018 עם הרצאה מקדימה של היוצר והבמאי אופיר טריינין ודיון ושיח לאחר הסרט עם גיבורות הסרט עמית צוק וגלית.

 

זה הזמן לצפות במסע חיים מאתגר של משפחה שלמה, שעוברת אינספור תהליכים באופן מעורר השראה על כל תחום בחיינו,  לפגוש מחדש את החומרים,
לעבד את מה שהבנו, ולחדד את מה שטרם הבנו.​

מתאים למי שטרם ראו את הסרט, ולאלו שכבר ראו אותו (ואפילו יותר מפעם אחת).

להזמנת הקרנה מלאו את הטופס הבא: